آینده گردشگری ایران در سه پرده

گردشگری پدیده ای است که می تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم از مسائل اقتصادی و سیاسی تاثیر بگیرد. وضعیت حال حاضر ایران به گونه ای است که در هر دو مورد شاهد چالش و بی ثباتی هستیم. برای شرایط اقتصادی کشور می توان دو سناریوی کلی درنظر گرفت؛ یا این نوسانات و بی ثباتی ادامه می یابد و شرایط را حتی بدتر هم می کند یا اینکه وضعیت فعلی کنترل می شود و رو به بهبود حرکت می کند.

هر کدام از این دو حالت اتفاق بیفتد بر گردشگری ورودی، خروجی و داخلی اثرگذار خواهد بود. در همین حال، وضعیت سیاسی کشور و روابط بین المللی به ویژه با آمریکا نیز اثرات خود را می گذارد.

در این شرایط کارشناسان و فعالان گردشگری معتقدند وضعیت سیاسی و اقتصادی موجود می تواند در عین حال که تهدیدی برای برهم زدن ثبات مورد نیاز گردشگری به شمار می آید، از یک جهت فرصت نیز باشد. آنها باور دارند اگر بازارهای باقیمانده به درستی بررسی نشوند و مورد استفاده قرار نگیرند، نه تنها به تله افت گردشگران ورودی خواهیم افتاد، بلکه نمی توان با بهره گیری از فرصت کاهش گردشگران خروجی برای تبدیل آنها به گردشگران داخلی، اقتصاد گردشگری کشور را سرپا نگه داشت. اما کارشناسان و فعالان این حوزه وضعیت پیش رو را براساس سناریوهای موجود چطور پیش بینی می کنند؟

آینده گردشگری ایران در سه پرده

آینده سفرهای داخلی
مساله رونق یا ریزش سفر داخلی را رضا صدیقی، عضو جامعه تورگردانان ایران این طور پیش بینی می کند که در بلندمدت اثر خود را نشان خواهد داد و می گوید: «از آنجاکه گردشگری داخلی ایران به صورت سنتی انجام می گیرد نه صنعتی، برای همین نمی توان انتظار داشت که در کوتاه مدت اثر قابل ملاحظه ای روی گردش اقتصادی بگذارد.» اما او بر این عقیده است که در میان مدت و بلندمدت اثرات خود را در سفر داخلی نشان می دهد: «کشور ایران دارای گردشگر نیست، بلکه مسافر دارد؛ مسافرانی که تاثیری در اقتصاد هتل ها، مراکز اقامتی، آژانس ها و تورگردان، رستوران ها و مراکز تفریحی و گردشگری نمی گذارد؛ اما به هر حال اگر شرایط اقتصادی به همین منوال بگذرد اثرات سوء خود را در سفر داخلی نیز نشان خواهد داد.»

به گفته این عضو جامعه تورگردانان مشکلات در سفر داخلی تنها مربوط به وضعیت اقتصادی نمی شود، بلکه مربوط به فرهنگ سفر در کشور نیز می شود که باید برای آن برنامه ریزی درستی صورت گیرد. به باور کارشناسان، بیشترین مشکلات حال حاضر ما چه قبل از تحریم و چه بعد از آن عدم مدیریت درست است. البته تحریم ها نیز تاثیر بسیار زیادی روی واقعی تر شدن قیمت ارز گذاشته است؛ اتفاقی که علی اصغر ظریف کار، عضو کمیسیون گردشگری اتاق ایران آن را به نفع گردشگری داخلی، بهبود صادرات و کاهش واردات می داند. وی می گوید: «اگر مدیریت به درستی صورت گیرد این وضعیت حتی می تواند به رشد اقتصادی و گردشگری کمک کند.

با این همه در این زمینه با ضعف روبه رو هستیم؛ چون برخی از اقتصاددان ها فرمول هایی را پیشنهاد می کنند که توانسته در کشورهای اروپایی، ژاپن و آمریکا موفق عمل کند؛ اما باید بدانند که محیط ایران با چنین کشورهایی متفاوت است و باید این فرمول ها به صورت ایرانیزه شده پیاده و اجرایی شود.
این در حالی است که به رغم وجود چنین مشکلاتی موقعیت برای گردشگری داخلی مناسب است و باید از این فرصت به درستی استفاده شود.» ظریف کار در ادامه می گوید: «لازم است جذابیت های گردشگری داخلی را افزایش دهیم تا اقتصاد کشور به گردش بیفتد. ۸۵ میلیون جمعیت کشور به راحتی می توانند این رونق را به اقتصاد کشور برگردانند و گردشگری به خوبی بار اقتصادی کشور را چه از طریق مسافران داخلی و چه گردشگردان ورودی به دوش بکشد.»

گردشگری ورودی چه خواهد شد؟
اما تبلیغات منفی از سوی رسانه های خارجی مهم ترین و اصلی ترین مساله ای است که ایران در ادوار مختلف با آن روبه رو بوده که باعث شده بر میزان گردشگر ورودی اثر سوء بگذارد؛ اتفاقی که تمام کارشناسان این حوزه نیز به آن تاکید دارند. صدیقی نیز از جمله معتقدان این موضوع است و می گوید: «با وجود آنکه ایران در رتبه نخست در بین کشورهای ارزان قرار دارد، اما تبلیغات منفی علیه کشور موجب شده تا کسانی که قصد سفر به ایران را دارند احساس امنیت نکنند. به همین دلیل چه در زمان ثبات اقتصادی و چه در شرایط حال حاضر چنین تبلیغاتی نمی گذارد تا با ورود گردشگر به طور متناوب مواجه باشیم.» او تنها راه امیدواری در این زمینه را تبلیغات مثبت ایران و مقابله با تبلیغات منفی برای جذب گردشگر خارجی می داند که می تواند به این بخش گردشگری در کنار ارزان بودن در کشور رونق ببخشد؛ راهی که البته ظریفکار، عضو کمیسیون گردشگری اتاق ایران نیز به آن تاکید دارد: «اگر مدیریت به درستی انجام گیرد، می توان به گردشگری ورودی با توجه به آنکه کشور ارزانی برای کشورهای دیگر به حساب می آییم، رونق بخشید.»

مصطفی شفیعی شکیب، عضو جامعه تورگردانان ایران نیز یکی از بزرگ ترین مشکلات حال حاضر گردشگران ورودی را بعد از امنیت، در بخش ارزی می داند و می گوید: «اوضاع اقتصادی روی سفر ورودی اثر مستقیم می گذارد؛ به ویژه بر گردشگرانی که به آمریکا سفر می کنند و نگران ویزایشان هستند. از طرف دیگر گردشگران ورودی که به کشور می آیند همچنان مشکلات ارزی دارند و نمی دانند چگونه ارز خود را تبدیل کنند و نگران حمل پول خود هستند.

امکانات محدود شهرستان ها و نوسانات ارزی برای مسافران خارجی به هیچ عنوان قابل درک نیست.» در همین حال، موضوع مهم دیگری که شفیعی شکیب به آن اشاره می کند ریزش ۴۰ درصدی گردشگر ورودی نسبت به سال قبل است و ناتوانی در قیمت گذاری را مهم ترین عامل این موضوع می داند؛ چون به گفته او، بسیاری از آژانس ها نمی دانند نرخ های خود را براساس چه مبلغی از دلار ببندند.

تمام بسته های سفر برای سال آینده است و هیچ تضمینی در این زمینه نیست. در حالی که تورهای ورودی به طور مستقیم با ارز سر و کار دارند و نوسانات ارزی به صورت مستقیم و به سرعت بر این آژانس های ورودی اثر خواهدگذاشت. به همین دلیل است که آژانس ها در حال حاضر دست به عصا راه می روند. ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران نیز درباره شرایط موجود گردشگری ورودی می گوید: «وضعیت گردشگر ورودی در بهار امسال قابل قبول بوده است؛ اما وضعیت در پاییز چندان خوشایند نیست و موارد کنسلی زیادی داشته ایم. باید امیدوار باشیم که شرایط رو به بهبود برود که هم به گردشگری رونق ببخشد و هم گردشگران ورودی انگیزه برای آمدن به ایران را در خود داشته باشند.»

سرنوشت سفرهای خروجی
در عین حال، بالا رفتن قیمت ارز موجب شده تا بسیاری قدرت سفر به خارج از کشور را از دست بدهند. حتی با وجود آنکه در حال حاضر به دلیل دریافت ارز مسافرتی بسیاری از مردم تمایل به سفر خارجی دارند اما با این حال به مرور با ریزش سفر خروجی مواجه هستیم؛ اتفاقی که ظریف کار از آن به عنوان یک فرصت یاد می کند و می گوید: «در حال حاضر گردشگران بسیاری تصمیم به سفر خارجی دارند که در این شرایط از سفر منصرف شده اند؛ چون هزینه های سفر خروجی به سمت واقعی شدن در حرکت است و فرصت مناسبی را فراهم کرده تا آنها را برای گردشگری داخلی جذب کنیم.»

عضو کمیسیون گردشگری اتاق ایران با اشاره به این نکته که مسوولان اگر به درستی تصمیم گیری کنند می توانیم ازتحریم بهره هم ببریم، می گوید: «ما همچنان به گردشگران خروجی یارانه ارزی می دهیم؛ امری که خود تشویق به سفر خارجی است. دادن یارانه به مسافرانی که جهت کار یا درمان یا مسائل این چنینی و ضروری می روند خوب است؛ اما برای گردشگرانی که جهت تفریح می روند به نظر عقلانی و منطقی نمی رسد.» پورفرج نیز از ریزش سفرهای خروجی خبر می دهد که البته معتقد است از این ریزش می توان برای رونق دادن به سفرهای داخلی بهره جست: «در این شرایط می توان از پتانسیل این نوع گردشگران در زمینه رونق گردشگری داخلی استفاده کرد. سفر به استان های مختلف کشور در صورتی که قیمت ها به نسبت سفرهای خروجی منطقی باشد و توان گردشگر برای بهره بردن از این موقعیت فراهم باشد به سفر داخلی نیز ترغیب خواهندشد.»

پر واضح است ایران به لحاظ سیاست خارجی در شرایط مناسبی به سر نمی برد. از طرف دیگر حال اقتصاد کشور نیز خوب نیست؛ اما همچنان می توان به کورسوی نوری امیدوار بود و از شرایط به عنوان یک فرصت استفاده کرد؛ فرصتی که استان های کشور برای جذب گردشگر می توانند از آن بهره ببرند، روی گردشگری داخلی تمرکز کنند تا مردم دست کم بتوانند سفرهای داخلی ارزان و مناسب داشته باشند؛ فعالیتی که خود عاملی می شود برای آنکه چرخه اقتصادی کشور در حرکت باشد و از رونق نیفتد.

« ssrb » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *